Amino rūgštys, kultūra ir kul(tūrizmas)

Seniau amino rūgščių papildus reguliariai vartodavo tik tie žmonės, kurie norėdavo užsiauginti įspūdingus raumenis. Tačiau dabar viskas nebe taip. Šis baltymų pirmtakas išpopuliarėjo tarp įvairių asmenų. Amino rūgštis taurinas yra naudojamas „Red Bull“ energetiniuose gėrimuose, kaip elementas, skatinantis žvalumą ir energiją. Argininas dedamas į kai kuriuos batonėlius ar javainius. Amino rūgštys taip pat padeda mažinti cholesterolio kiekį ir hipertenzijos riziką.

Taigi, amino rūgštys nuėjo ilgą kelią nuo kultūrizmo, nes papildai yra skirti ir geresnei sveikatai palaikyti, jei tik yra vartojami tinkamai.

 

Amino rūgštys dažniausiai yra apibūdinamos kaip baltymų sudedamoji dalis. Baltymai yra atsakingi už 75 procentus Jūsų kūno masės. Iš tiesų, kiekvienas kūno organas yra priklausomas nuo aminorūgščių. Be jų organai nebūtų sveiki. Žmogaus kūnas yra sumaniai sukurtas, nes išlaiko aminorūgščių atsargas. Kūno poreikiams reikia 20 aminorūgščių, iš kurių 11 gamina kepenys. Jos vadinamos neesminėmis. Ne todėl, kad jos nėra nėra svarbios, o todėl, kad organizmas jas pasigamina pats. Kitos 9 aminorūgštys, vadinamos esminėmis ir jos turi būti gaunamos iš augalinių ir gyvulinių baltymų mūsų mityboje. Jei mityba nėra pilnavertė, tada reikia vartoti specialius aminorūgščių papildus. Ženklai, kad Jūsų mityboje trūksta baltymų, yra nuovargis, susilpnėjusi imuninė sistema ir ilgai negijančios traumos. Šiuolaikinėje mityboje tai gana dažnas reiškinys, nes daugelis iš mūsų nesimaitina tinkamai: valgo netinkamus produktus, valgo per mažai, o sportuoja daug, laikosi griežtų dietų. Ilgainiui šie veiksniai gali sukelti tokias virškinimo problemas, kaip dirgliosios žarnos sindromas ir opinis kolitas. Šie negalavimai slopina aminorūgščių absorbciją organizme.

Net jei aminorūgščių ir netrūksta, trumpas jų vartojimo kursas gali suteikti Jums gyvenimo kokybės pranašumus: glutaminas gali sustiprinti imuninę sistemą, 5HTP gali pagerinti miego kokybę, argininas padėti išvengti hipertenzijos, o taurinas gelbėti nuo širdies nepakankamumo. Taip pat, kaip teigia specialistai, dirbantys su psichikos sutrikimais, aminorūgštys padeda smegenų veiklai, sumažina nerimo simptomus.

Jei norite išbandyti aminorūgščių papildus, geriausia būtu pasitarti su mitybos ar sporto specialistu. Daugelis ekspertų rekomenduoja gerti papildus du mėnesius, po to daryti dviejų mėnesių pertrauką ir taip toliau, tam, kad būtų išlaikomas balansas. Maistas slopina absorbciją, todėl po valgio palaukite bent valandą ir tik tada gerkite papildus. Ir, žinoma, visada vadovaukitės rekomenduojamomis dozėmis, nes kai kurios aminorūgštys (pavyzdžiui, asparto rūgštis, glutamo rūgštis, homocisteinas) yra toksiškos, jei yra vartojamos dideliais kiekiais.

 

Štai penki populiarūs amonorūgščių papildai, kurių nauda yra patvirtinta moksliniais tyrimais:

  • Argininas. Ši aminorūgštis paprastai yra susijusi su širdies veikla: saugo arterijas ir pagerina kraujotaką. Sumažinamas cholesterolio kiekis ir hipertenzija (aktualu serganties aukšto spaudimo liga). Sergantiems širdies ligomis yra rekomenduojama gerti 2000-3000 mg arginino per dieną. Šis papildas taip pat gerina seksualinį gyvenimą. Tai labai aktualu vyresniems vyrams ir moterims, kurioms yra pasireiškusi menopauzė. Šiuo atveju reikėtų gerti po 5000-6000 mg arginino, ne daugiau nei kartą per savaitę.
  • 5HTP. Papildas yra pagamintas iš „griffonia“ sėklų ir yra naudojamas kaip pagalbinė svorio metimo priemonė. Taip pat gerina nuotaiką ir miego kokybę. Gerti reikia ne daugiau nei 50 mg per dieną.
  • GABA. Papildas gerina neuronų aktyvumą ir ramina nervus. Turint tokius sutrikimus, galima gerti kasdien po 1000-2000 mg.
  • Taurinas. Tai energija didinanti aminorūgštis. Japonijos kardiologai, nukentėjusiems nuo širdies priepuolių, rekomenduoja gerti iki 6000 mg taurino. Taurinas padeda atsistatyti pažeistiems širdies raumenims. Tačiau net ir sveiki žmonės gali pasinaudoti taurino energijos didinimo potencialu – trumpalaikiui poveikiu išgerti po 1500 mg per dieną.
  • Karnitinas. Tai riebalų katalizatorius. Mokslininkams šis papildas jau senai kelia susidomėjimą dėl savo galimybės palengvinti svorio metimą ir tuo pačiu suteikti pakankamą energijos kiekį. Vartojimo dozė: 1500 mg per dieną.

Apie antikinę kultūrą.