Daosizmas ir budizmas

Daosizmas( kosminė kelio konsepcija, žmogaus ir kosmoso vienovė, formų tapsmas, Dao – tai yra gyvenimo, kelio, pažinimo ypatumai).

Daosizmas. “Dao” – visatos kelias, padangių kelias, kuriuo reikia eiti žmogui. Kosminėje nebūtyje žmogaus dvasia paremta idėjomis. Dvasia gali sumaterialėti įgydama tam tikras formas. Tai gigantiškas puodžiaus žiedimo ratas, kuris kuria begalines formas. Dao apima visą pasaulį, bet jį pajusti labai sunku. Reikia įsiklausyti į tai, kas negirdima, justi, kas nekūniška, tada priartėsi prie Daosizmo. Trumpose akimirkose tarp miego ir budrumo gimsta taurios idėjos. Poetai ir pranašai gali įžvelgti tuos vaizdus, kurie gali virsti kūnu. Kai žmogus susilieja su daosizmu, gimsta kūrinys.  Kinai – neveiklūs – kovodami su likimu priešinasi labai pasyviai, nėra asmeninės iniciatyvos. Imperatoriai niekada nesikišo į natūralų gyvenimą. Dao šeimininkas žemėje tas, kas priartėja prie Dao. Šį kelią galima pažinti, nes viskas daroma mintimis, o ne juslėmis.

 Budizmas – trečioji Kinijos kultūros pagrindinė dalis, atgimimų ratas, pakantumas daosizmui ir konfucianizmui

Budizmas – pasaulinė religija, atsiradusi Indijoje I tūkstantmečio pr. Kr. viduryje, vėliau išplitusi Pietryčių bei Centrinėje Azijoje ir Tolimuosiuose Rytuose. Budizmo pradininku laikomas Sidharta Gautama, pramintas Buda.

Istorinis Buda gimė apie 570 metus pr. Kr. šiaurės Indijoje. Jaunuolis šešerius metus ieškojo ir meditavo iki pažino proto prigimtį, taip tapdamas Buda – “pabudusiu”. Jo mokymai suteikia bebaimiškumą, džiaugsmą ir gerumą, ir yra kelių rytų Azijos šalių pagrindinė religija. Jis skelbė, jog visi yra lygūs. Jis sakė, kad bet kuris noras verčia žmogų kentėti, todėl geriausia yra atsisakyti žemiškų gėrybių ir nieko nesiekti. Budizmas yra misionieriška religija, be to, jis niekada nebuvo prisirišęs prie kokios nors kalbos, laikomos šventa.

Budizmas – kinams svetimkūnis. Labai sunkiai prigijo Indijoje, nes vienuoliai turėjo atsisakyti savo tėvų. Atsirado Džatakos 547 pasakojimai apie ankstesnius Budos įsikūnijimus(reinkarnacijas pripažįsta). Jis pakantus kitoms religijoms.

Budizmas Indijoje netapo vyraujančia religija, tačiau išplito po visą pasaulį. Šiandien budizmas yra viena iš trijų pasaulio religijų.